Přidej se Přihlásit

O ekovýzvě

V této sekci najdeš základní informace o tom, jak EKOvýzva začala, jak funguje, proč je pro nás důležitá a proč ji vlastně organizujeme. Zapoj se, piš, přidávej fotky a videa, komentuj, inspiruj a nech se inspirovat. Ta změna, na kterou čekáme, začíná u nás!

Jak to začalo?

Jak to začalo?

Poprvé jsme EKOvýzvu uspořádali v roce 2015. Tenkrát to byl pouze malý projekt postavený okolo lokální dobrovolnické skupiny Greenpeace v Brně. Jako dobrovolnice a dobrovolníci Greenpeace jsme cítili intenzivní potřebu změny v chování společnosti a přemýšleli jsme, jak bychom mohli sami začít. Přišli jsme s projektem EKOvýzva, který by měl všem, kdo o to mají zájem, pomoci nastartovat tolik potřebnou změnu. Během jednoho měsíce lidé drží výzvu, kterou si vybrali z připravených témat. Během této doby se sžívají s novým životním stylem a jiným způsobem uvažování o věcech, které by je třeba dříve ani nenapadly. Není důležité zůstat u toho, co po tobě tvá výzva vyžaduje, i po skončení EKOvýzvy, ale je důležité, že si zažiješ, co všechno je možné a co bychom v budoucnu ocenili. Pronikneš více pod povrch různým tématům a zjistíš, co všechno je s čím propojeno a co potřebuje nápravu. 

Žijeme na planetě, z jejíchž zdrojů ukrajujeme pořád víc a víc. Kdyby každý využíval planetární zdroje jako průměrný Čech, potřebovali bychom asi 3,5 planety na jejich pokrytí, a spotřeba navíc stále roste. Tento stav považujeme za neudržitelný, proto přehodnocujeme zažité stereotypy, vzděláváme se a hledáme možnosti a úspory v našem životním stylu, abychom odstranili zbytečné návyky a plýtvání, čímž se také snažíme inspirovat k aktivitě ostatní.

Klima

Klima

Mezi vědci panuje většinová shoda o vlivu člověka na klima. Po letech neúspěšných mezinárodních rozhovorů a snah o uzavření dohod o ochraně klimatu jsme dostali naši planetu do stavu klimatické krize. Už nemluvíme o globální změně klimatu, ale o krizi, jejíž důsledky můžeme několik let se vzrůstající intenzitou pozorovat. Již není možné změnu klimatu zastavit, ale ještě stále je možné dodržet závazek Pařížské dohody z roku 2015 a udržet oteplení planety pod hodnotou 1,5 °C a tím předejít katastrofickým scénářům. Abychom měli šanci zastavit oteplení na 1,5 °C, jak doporučují vědci, je třeba rychle omezit skleníkové plyny, které vypouštíme do atmosféry. Musíme začít hned, abychom do roku 2030 omezili evropské emise o 65 % a co nejdříve dosáhli uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy příroda zachytí stejné množství uhlíku, které lidé vypustí.

Žijeme na dluh, který přenášíme na budoucí generace, ničíme rozmanitost planety a některé změny, které jsme zapříčinili, jsou již nezvratné. Konzum a nadprodukce jsou poháněny energií ze špinavých fosilních zdrojů, které jsou hlavní příčinou globální změny klimatu a s tím spojených drastických dopadů na celou planetu. Ty nejvíce pocítí chudí lidé ze zemí globálního jihu, jejichž podíl na těchto změnách je ale nejmenší. Čím déle budeme takto žít, tím horší budoucnost máme před sebou.

Zakládáme si na demokratických principech a stojíme o silnou občanskou společnost, která se staví čelem k odpovědnosti za budoucnost nás všech. My sami jsme tou změnou, přijímáme odpovědnost a tvoříme svět, ve kterém chceme žít. Nákup biopotravin bez politického rozhodnutí zůstává jen zdravým životním stylem, a proto musíme společně prosazovat změnu zvyklostí, pravidel a nařízení, která jsou v rozporu se závazky Pařížské dohody. Již nyní balancujeme na hraně a naše dnešní rozhodnutí přímo existenčně ovlivňují naši budoucnost.

Jak to funguje?

Jak to funguje?

Začněme u sebe! EKOvýzva je časově omezený projekt, který během celého dubna funguje jako katalyzátor změny u nás samotných a zprostředkovaně skrze tebe a média také u veřejnosti. 

Pojď do toho s námi, přijmi výzvu a prožij měsíc jinak. Mluv o svých zážitcích, objevech, starostech i radostech se svými blízkými, svým okolím, v práci nebo ve škole a neboj se zeptat ve svém oblíbeném podniku, kavárně či obchodě na to, co zrovna kvůli EKOvýzvě potřebuješ (veganské jídlo, bezobalové nákupy, lokální potraviny).

Na webu ekovyzva.cz si budeš moci po registraci zvolit jednu až tři výzvy a také tematické úkoly, které tě EKOvýzvou provedou. Budeš moci přidávat příspěvky, komentovat a lajkovat jako na jiné sociální síti. Své příspěvky také můžeš postovat na jiných sítích a tím pomoci zvýšit dosah EKOvýzvy.

EKOvýzva je neziskový projekt, který pro tebe připravuje organizace Greenpeace.

Každý rok se EKOvýzvy účastní již tisíce lidí, čehož si nesmírně vážíme, a neustále se snažíme zlepšovat tuto platformu.

V našem archivu se můžeš podívat, jak EKOvýzva vypadala v letech 20182019 a 2020.

Stále více lidí přestává být lhostejných a začínají se zajímat o dění okolo sebe. Pojď nám pomoci a mluv a piš o EKOvýzvě. Ta změna, na kterou čekáme, začíná u nás! 

Děkujeme.

Tvůj tým EKOvýzvy

Zdenička, Petr, Evča, Háňa a Vladimír

Kontakty

Partneři