Příklady cirkulární ekonomiky z každodenní praxe

cirkulární ekonomice, oproti té lineární, zdroje a suroviny neustále kolují a využívají se, dokud to jde. Tím se zamezí vzniku odpadu, a navíc se ušetří peníze, energie, materiál a především příroda, protože právě v té z odumřelých organismů vznikají živiny pro ty další, žijící. Zkrátka je to všestranně výhodné. Bohužel se v naší společnosti stále uplatňuje převážně hospodářství založené na lineárních principech, kdy ze surovin vznikají produkty a ty se následně, po skončení své životnosti, skládkují nebo spalují. Přístup se ale mění jak mezi velkými výrobci, tak na individuální úrovni. Velké módní značky zpětně vybírají své oblečení pro další zpracování. Mezi lidmi jsou zase trendy swapy oblečení nebo sdílená kola. Co jsou ty drobnosti, které do svého života můžete zařadit už dnes, a stát se tak zodpovědnějším spotřebitelem?

zdroj: https://incien.org/cirkularni-ekonomika/

Domácnost, sport a hobby

Iniciativa Opravme Česko sdružuje opraváře a servisy a podporuje opravu rozbitých výrobků. Případ, kdy se ti rozbije třeba mixér, a nakonec vyjde levněji pořídit si nový, známe asi všichni. Platforma Opravárna vznikla právě ke snadnému vyhledání servisu, ve kterém ti konkrétní porouchané zboží opraví. Snaží se také motivovat výrobce, aby vytvářeli kvalitní produkty. Zasazuje se o změnu legislativy, která by zajistila záruku opravitelnosti výrobků a dostupnost náhradních dílů.

Nápaditou iniciativou je také Library of Things neboli Knihovna věcí v Praze či Brně, kde si za poplatek půjčíš nejrůznější věci od hudebních nástrojů přes outdoorové a sportovní potřeby až po elektroniku, a nemusíš tak nakupovat nové.

Za zmínku stojí také green swapy, které probíhají (nejen) ve větších městech a umožňují bezpeněžně vyměňovat nejrůznější druhy pokojových rostlin. Podobně fungují i semínkovny, kde mezi sebou zahrádkáři vyměňují semínka pro výsadbu. Není to žádná věda, něco jako „měla babka čtyři jabka…“, prostě pokud má někdo hodně semínek dýně a málo rajčat a druhý zase naopak, jednoduše si je mezi sebou vymění.

Doprava

Sdílení aut u nás nabízí například Autonapůl, kde platíš pouze za každý ujetý kilometr a servis, výbava i pojištění už jsou v ceně, takže carsharing, jak se sdílení aut říká, často vyjde mnohem levněji než auto vlastnit. Podobně funguje například AJO i Car4way.

Mnohem šetrnější je samozřejmě bezmotorová doprava. Sdílená kola ve většině velkých měst poskytují Rekola. Ještě dostupnější je služba ČD bike. Půjčovny kol se nacházejí na nádražích Českých drah a začátkem jara budou zase plně v provozu. Pokud předložíš jízdenku ČD, máš navíc právo na zlevněné nájemné, a pronájem kola na celý den tě tak vyjde na 180 korun.

zdroj: https://www.rekola.cz/pribeh-rekol

Móda

Second handy jsou asi nejzažitější formou udržitelnějšího nákupu oblečení. Je až šílené, kolik věcí v sekáčích vlastně je. Pokud se rozhodneš nekupovat nové věci, v sekáči dříve či později seženeš přesně to, co hledáš. Některé second handy mají také své e-shopy a na podobném principu funguje i naše česká stránka Vinted, kde si oblečení z druhé ruky koupíš přímo od původních vlastníků. Rozrůstá se také síť swapů oblečení, kde si oblečení bezpeněžně vyměníš.

Jedinečným obchodem je Textile mountain v Praze. Jedná se o textilní galanterii, která prodává jedině látky, které by jinak už nikdo dál nevyužil. Konkrétní materiály jsou kvalitní a cenově dostupné. Můžeš mrknout na jejich e-shop. Prodej nechtěných látek navíc doplnili o opravnu oblečení, takže zákazníkům spraví oblečení tak, aby se prodloužila jeho životnost a nemuselo se vyhazovat.

V rodičovství

Udržitelné trendy se vrací i do rodičovství a výchovy dětí. Mámy a tátové se vrací k látkovým plenkám namísto těch jednorázových, nebo zkouší bezplenkovou metodu. V bezobalových obchodech i na bazarech se výbava pro miminka dá snadno sehnat.

Snad ani dědění oblečení úplně nezaniklo a dál si rodina i kamarádi mezi sebou předávají věci pro děti, které ze všeho vyrostou dřív, než to stihnou zničit. Pro všechny případy vznikl v Česku unikátní projekt EBUU, který funguje jako půjčovna dětského oblečení.

zdroj: https://www.ebuu.cz/blog/svatebni-prvni-pomoc/

Příkladů dobré praxe, jak zařadit cirkulární ekonomiku do každodenního života, jsou desítky. Inspiraci naleznete na každém rohu ve městech i na vesnicích. Většinou jde o selský rozum a přátelský přístup a samozřejmě o motivaci přistupovat zodpovědně ke zdrojům, které máme k dispozici.

Sdílet