S ČISTÝM SVĚDOMÍM – KOSMETIKA A DROGERIE

Králíček nebo logo Vegan na kosmetice ? Trend kupovat etickou kosmetiku a drogerii taky sílí, ať už proto, že obrázky utýraných zvířat kvůli testování řasenky jsou pro mnohé z nás přes čáru, i proto, že různé chemické složky nejsou žádné terno pro naše zdraví. Ale jak se v tom vyznat, když na obalech kosmetiky a drogerie najdeme haldu log ?

Ve zkratce – jsou tři základní rozlišení:

Vegan = neobsahuje živočišné složky a GMO. Tady musíme buď hodně dobře rozumět složení a/nebo věřit výrobci, který logo uvádí, protože prohlášení, že výrobek je vegan, není ověřovaný žádnou „komisí“ ani certifikátem. Logo vegan zároveň neříká nic o tom, jestli byl produkt testovaný na zvířatech – může a nemusí

Netestováno na zvířatech = výsledný produkt ani jeho složky nebyly testované na zvířatech. Produkt nebo jeho složky ale můžou obsahovat živočišné ingredience. Tady existuje logo skákajícího králíka (v angličtině Leaping Bunny) získané na základě mezinárodního certifikátu HCS (pro kosmetiku), HHPS (prostředky pro domácnost). I když by se na téhle certifikaci daly najít mouchy, je dneska nejvyšší mezinárodně uznávanou zárukou netestování na zvířatech.

BIO – kosmetika má min. 95% složek přírodních nebo z ekologického zemědělství, neobsahuje ropné produktů, umělá barviva, konzervanty, GMO, je v eko-friendly obalech a neměla by být testovaná na zvířatech (není nijak kontrolované).

Je pár dalších log a nápisů, víc info k nim najdete tady: LOGA

Kdo se v tom bude chtít pohrabat detailněji, Svoboda zvířat k tomu má celou stránku : https://www.netestovanonazviratech.cz/, v sekci Časté dotazy najdete většinu toho, co lidi zajímá. Najdete tam i seznam značek, které mají certifikát.

Já osobně se k tomuhle stavím lehce pragmaticky – většina kosmetiky, kterou kupuju, je vegan a má králíčka, i proto často nakupuju na eshopu Econea, kde to prověří za mě. Ale taky věřím malým značkám a výrobcům, které HCS certifikát (ještě) nemají. U každého výrobce si ale zjišťuju jeho situaci a proč certifikát nemá, i když tvrdí, že netestuje.

Jinak pro ty, co by chtěli poradit oheldně konkrétních výrobků, doporučuju FB skupinu Kosmetika netestovaná na zvířatech https://www.facebook.com/groups/1376557835935518/

Jinak spoustu netestované kosmetiky a drogerie najdete třeba v DMku nebo i v Globusu.

Tak králíčkování zdar 🙂

 

Sdílet